Warszawskie Bike Expo na początku kwietnia

© Szymon Gruchalski | Lang Team
© Szymon Gruchalski | Lang Team

– Ponad 15 tysięcy odwiedzających stadion PGE Narodowy podczas naszego wydarzenia pokazuje, jak potrzebna jest tego rodzaju impreza – mówi Arkadiusz Walus, pomysłodawca i organizator BIKE EXPO – Narodowego Testu Rowerowego. Kolejna edycja za niespełna cztery miesiące.

– Przez cały ten czas, aż do 6-7 kwietnia, trwać będą przygotowania do przyszłorocznego wydarzenia. Organizujemy je w oparciu o analizę i wnioski z tegorocznego i poprzednich BIKE EXPO – podkreśla Arkadiusz Walus.

Od początku pomysłem na tę najmłodszą w kalendarzu targów rowerowych imprezę było stworzenie pasjonatom dwóch kółek możliwości spotkania z kolarskimi sławami, a także ekspertami, którzy podzielą się kolarską wiedzą. Do tego dołożono możliwość testowania sprzętu, również tego z najwyższej półki, i ekspozycję rowerów oraz akcesoriów. W roku ubiegłym BIKE EXPO towarzyszyło mobilne muzeum Tour de Pologne.

Co czeka nas w kwietniu przyszłego roku? Organizator już zapowiada testy rowerów elektrycznych. – Będzie można nimi jeździć na specjalnie do tego celu zbudowanym torze z podjazdem i zjazdem. Główną zaletą e-bike’ów jest łatwość pokonywania każdego wzniesienia, chcemy więc, by testujący mieli możliwość to sprawdzić.

Płyta PGE Narodowego znakomicie nadaje się do tej roli, ponieważ zadaszenie uniezależnia od kaprysów pogody. Budową toru testowego MTB oraz pumptracka zajmie się partner targów, Bike Park Kasina, który zapowiada przygotowanie emocjonującego zestawu terenowych przeszkód, wystawiającego umiejętności na solidną próbę. Organizator przewidział także sporo miejsca na testy szosówek. Do współpracy, jak co roku, zaprosił producentów kasków, będzie można więc pojeździć w najbardziej „pro” modelach.

– W przygotowaniu, w porozumieniu z mniej i bardziej popularnymi markami, obecnymi na polskim rynku, jest wystawa sprzętu i akcesoriów dla wszystkich użytkowników jednośladów – od traktujących rower jako środek transportu, poprzez zarażających pasją do dwóch kółek swoje dzieci, aż po amatorów uprawiających kolarstwo wyczynowo – mówi Arkadiusz Walus. – Zainteresowanie wystawców jest tak duże, że ekspozycja zajmie aż dwa piętra.

Zgodnie z ich sugestiami wyróżnione zostały wyraźne strefy, np. rowerów szosowych i marek, które specjalizują się w tym segmencie. – Naszym założeniem jest, by tuż przed sezonem zaprezentować możliwie pełną ofertę poszczególnych producentów i dystrybutorów. Trudno zgromadzić wszystko w jednym, największym nawet sklepie rowerowym i dlatego targi są najlepszym miejscem, nadającym się do tego celu – wyjaśnia Walus. – Oczywiście w połączeniu z fachową obsługą, którą wspierać będą przedstawiciele sklepów z całej Polski.

© Szymon Gruchalski | Lang Team
© Szymon Gruchalski | Lang Team

Program BIKE EXPO, jak co roku, uzupełnią spotkania z gwiazdami kolarstwa oraz wykłady i szkolenia, które odbędą się w stadionowej, profesjonalnej sali konferencyjno-kinowej. Na szczegółowe informacje trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, ale organizator zapewnia, że nie zabraknie atrakcyjnych propozycji dla złaknionych wiedzy.

Już dziś wiadomo, że dzięki współpracy z Lang Team na BIKE EXPO premierę będzie miało nowe roadshow „Wyścig po zdrowie”. Nie zabraknie także wielkiej parady rodzinnej, która przejedzie przez płytę PGE Narodowego oraz wydarzeń dla dzieci i dorosłych, a przede wszystkim – dla fanów kolarstwa. – W planach jest długodystansowy wyścig, który rozegrany zostanie na terenach wokół PGE Narodowego. Ze startem i finiszem na płycie stadionu, na wzór wielkich wydarzeń sportowych sprzed kilku dekad. Z jednym zastrzeżeniem – obowiązuje zakaz używania pompek w tunelu! – mówi Arkadiusz Walus.

I dodaje, że trwają też prace nad wyścigiem, jakiego jeszcze w Polsce nie było. – Ale na tym etapie nic więcej o nim nie powiem… Natomiast z przyjemnością zaproszę Czytelników SZOSY na PGE Narodowy, na BIKE EXPO – Narodowy Test Rowerowy 2019. Do zobaczenia w pierwszy weekend kwietnia.

Written By
More from Redakcja

Odcinek 19. Bikedays – rozmowa z twórcami festiwalu

Bikedays Festiwal Filmów Rowerowych odbędzie się we Wrocławiu w dniach 19-22 maja....
Czytaj więcej