Człowiek i rower kontra czas. Tej – chyba najtrudniejszej – konkurencji kolarskiej, rozgrywanej również podczas największych tourów, w tym trwającego właśnie Tour de France poświęciliśmy najnowsze wydanie SZOSY.
Czasówka na TdF, Vuelcie, Giro czy Tour de Pologne nazywana jest „etapem prawdy”. O tych najbardziej spektakularnych w historii „Wielkiej Pętli” pisze Jakub Zimoch. O niegdysiejszej polskiej kolarskiej specjalności, drużynowej jeździe na czas – Adam Probosz, a o mistrzu świata Wasilu Kiryjence – Dymitry Prudnikau. Pokusiliśmy się także o subiektywny wybór czasowca wszech czasów, choć to „misja niemożliwa” wyłonić jednego kandydata… Michał Gołaś i Marcin Białobłocki dzielą się z Czytelnikami swoimi doświadczeniami z treningów i wyścigów TT, radząc, co zmienić w swoich przygotowaniach, by poprawić jazdę na czas. Arek Wojtas podpatrywał przygotowania Contadora, Bodnara i Majki, a Arek Kogut rozpisał nawet trening dla tych, którzy w czasówkach chcą osiągać lepsze niż dotąd rezultaty.
Odwiedziliśmy także warszawski Veloart, by „Zrobić z siebie czasowca” – zmienić szosówkę w rower do czasówek i ustawić na nim odpowiednią (czyt. najbardziej aero) pozycję. Pomogli nam w tym bikefitterzy Mateusz Noworol i Jarek Dymek.
Przejechaliśmy królewski etap TdF z Megève do Morzine oraz, wraz z Pauliną Brzeźną-Bentkowską, trasę kobiecego Tour de Pologne, który odbędzie się w tym roku po raz pierwszy. O tej obecnie jedynej w Polsce kobiecej etapówce pisze także Wolfgang Brylla. Piotr Ejsmont rozmawiał z Marianem Więckowskim o jego wygranych w Wyścigu Dookoła Polski w całkiem innych wówczas czasach. Do dawnych czasów wraca też Jakub Zimoch we wspomnieniu o Raymondzie Poulidorze.
W najbliższych tygodniach żyć będziemy także Igrzyskami, Wolfgang Brylla ocenia więc szanse polskich kolarek i kolarzy na medale Igrzysk Olimpijskich w Rio.
To wszystko i jeszcze trochę więcej w lipcowo-sierpniowej SZOSIE dostępnej od 7 lipca w sklepach i kioskach oraz przez naszą stronę. Wakacyjnej lektury!
1 Comment