Tour de Pologne wystartuje z Krakowa 4 sierpnia. Co ucieszy wielu kibiców, z udziałem m.in. Michała Kwiatkowskiego, Michała Gołasia, Łukasza Wiśniowskiego i Przemysława Niemca.
AKTORZY
Na starcie stanie również Danny Van Poppel (Lotto NL – Jumbo), który w ubiegłym roku zwyciężył na piątym etapie w Rzeszowie wyprzedzając Słoweńca Lukę Mezgeca i Słowaka Petera Sagana. Holender pochodzi z kolarskiej rodziny, jego ojciec Jean Paul Van Poppel był jednym z najlepszych holenderskich sprinterów.
W TdP ścigać się będzie też Nacer Bouhanni, reprezentujący grupę Cofidis Solutions Credits, która wystartuje w Tour de Pologne dzięki dzikiej karcie. Francuski kolarz to jeden z barwniejszych sprinterów, zawsze walczący do końca i mający w swoim dorobku sporo sukcesów – między innymi etapowe zwycięstwa w Giro d’Italia i Vuelta a España. O zwycięstwa etapowe na pierwszych, sprinterskich odcinkach Wyścigu Dookoła Polski powalczą zapewne Sacha Modolo (Team EF Education First), który przed rokiem triumfował w Katowicach, Niccolo Bonifazio (Bahrain Merida), zwycięzca etapu Tour de Pologne w 2016, Giacomo Nizzolo (Trek – Segafredo), a także Holender Moreno Hofland (Lotto Soudal), który dał się zapamiętać z poprzednich edycji rodzimej etapówki.
Michał Kwiatkowski o starcie w TdP zadecydował krótko po zakończeniu „Wielkiej Pętli”, w której pracował na Chrisa Froome’a i zwycięzcę, Gerainta Thomasa.
– Po zapoznaniu się z trasą tegorocznego Tour de Pologne doszedłem do wniosku, że zamiast klasyku w Hiszpanii może lepiej wystartować właśnie w Polsce. Sportowo to dobry ruch, a jednocześnie doskonała okazja do tego, aby spotkać się z fanami
– powiedział „Kwiato”, który wraca na trasę TdP po dwuletniej przerwie.
Najbliżej zwycięstwa w Tour de Pologne Kwiatkowski był w 2012 roku, kiedy to zajął drugie miejsce tracąc 5 sekund do triumfatora Moreno Mosera.
Na liście startowej znaleźli się także inni polscy zawodnicy Team Sky: Michał Gołaś i Łukasz Wiśniowski. A skład brytyjskiej ekipy uzupełniają Sergio Henao, Salvatore Puccio, Pavel Sivakov i Ian Stannard.
Na starcie zobaczymy też CCC Sprandi Polkowice z Pawłem Franczakiem i brązowym medalistą mistrzostw Polski Łukaszem Owsianem, Przemysława Niemca (UAE Team Emirates) oraz, w koszulce ekipy BORA-hansgrohe, „polskiego Włocha” Cesare Benedetti’ego. W barwach reprezentacji Polski wystartują m.in. Karol Domagalski, Marek Rutkiewicz i Maciej Paterski. W sumie na starcie staną 22 siedmioosobowe zespoły.
SCENOGRAFIA
Zanim peleton wjedzie w góry, gdzie rozstrzygną się losy klasyfikacji generalnej, do walki staną sprinterzy. Pierwsze trzy etapy z metami w Krakowie, Katowicach i Zabrzu to znakomita okazja dla kolarzy preferujących finisze z peletonu.
– Zawsze staramy się ułożyć optymalną trasę pod każdym względem. Głównym celem jest oczywiście zagwarantowanie kibicom wielkiego widowiska od pierwszego do ostatniego etapu. Ale tak samo ważne jest umożliwienie różnym kolarzom zaprezentowania swoich umiejętności
– powiedział Czesław Lang, dyrektor generalny wyścigu. I dodał:
– Mniej więcej w połowie powinniśmy mieć pierwsze wskazówki co do kształtu klasyfikacji generalnej. Mam tu na myśli mety w Szczyrku i Bielsku-Białej. A potem wielki finał w wysokich górach, gdzie liczyć się będą najmocniejsi w stawce.
75. Tour de Pologne rozpocznie się 4 sierpnia w Krakowie, a zakończy 10 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej. Tegoroczna edycja zbiega się ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości i zarazem obchodzi 90 urodziny.
Lista startowa 75. edycji Tour de Pologne
Trasa i profile