Orlen Wyścig Narodów

W dniach 1-2 czerwca rozegrany zostanie, po raz pierwszy w Polsce, międzynarodowy kolarski ORLEN Wyścig Narodów należący do prestiżowego cyklu UCI Nations Cup U23.

O zwycięstwo w tym wyścigu walczyć będą reprezentacje siedemnastu państw. Młodzieżowcy z drużyn narodowych i wymagające górskie trasy wokół Bukowiny Tatrzańskiej i Bukovina Resort zwiastują sporą dawkę sportowych emocji.

ORLEN Wyścig Narodów to nowy, trzyletni projekt organizowany wspólnie przez Lang Team i Sponsora Tytularnego firmę PKN ORLEN. Wyścig nawiązuje do największych historycznych tourów, w których kolarze startowali w narodowych barwach. W ORLEN Wyścigu Narodów rywalizują bowiem, podobnie jak na igrzyskach olimpijskich czy w mistrzostwach świata, reprezentacje poszczególnych krajów. Na starcie pojawią się reprezentacje Austrii, Białorusi, Belgii, Czech, Danii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Litwy, Holandii, Maroka, Rosji, Słowenii, Hiszpanii, Szwajcarii oraz oczywiście Polski. W składzie reprezentacji Polski znaleźli się Marceli Bogusławski, Szymon Krawczyk, Bartosz Rudyk, Piotr Pękala, Karol Wawrzyniak oraz Jakub Murias.

– Chcemy tym wyścigiem odbudować ducha rywalizacji reprezentacji narodowych. Coś, co przed laty przykuwało uwagę wszystkich kibiców na świecie. Doskonale wiem, ile znaczy start w biało-czerwonej koszulce. To z jednej strony ogromne wyróżnienie, a z drugiej wielka motywacja do walki. Wszyscy pamiętamy drużynowe medale igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata. Dziś dajemy kolarzom możliwość startu w narodowych barwach w ORLEN Wyścigu Narodów, a kibicom przeżywania niezwykłych emocji

– podkreśla Czesław Lang, Dyrektor Generalny Lang Team.

– Budowanie naszej marki konsekwentnie łączymy ze wspieraniem polskiego sportu w reprezentacyjnym wydaniu. Efekty tych działań widzimy na najważniejszych międzynarodowych arenach, na których nasi lekkoatleci i siatkarze zdobywają najwyższe laury. Kolarstwo jest kolejną bardzo ważną dla Polaków dyscypliną, w której nasza reprezentacja ma olbrzymie tradycje. Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się zwiększyć nasze zaangażowanie w ten sport obejmując patronatem ORLEN Wyścig Narodów, ale też rozszerzając Grupę Sportową ORLEN o 7 czołowych reprezentantów Polski w kolarstwie torowym

– mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Tegoroczny ORLEN Wyścig Narodów zostanie rozegrany w górskiej scenerii polskich Tatr, na trasach dobrze znanych z królewskich etapów Tour de Pologne UCI World Tour. W sobotę, 1 czerwca kolarze będą startować w drużynowej jeździe na czas na trasie z Jurgowa do Bukowiny Tatrzańskiej (27 km). W niedzielę, 2 czerwca rywalizować będą w wyścigu ze startu wspólnego z Bukovina Resort do Bukowiny Tatrzańskiej. Trasa liczy 113 kilometrów i znajdują się na niej wymagające podjazdy pod Ścianę Harnaś i Ścianę Bukovina.

ORLEN Wyścig Narodów będzie pokazywany w telewizji w całości na żywo, a transmisje realizowane tak, jak wyścigi kolarskie należące do elitarnego UCI World Tour.

ORLEN Wyścig Narodów należy do UCI Nations Cup U23, cyklu, który jest organizowany od 2007 roku i zyskuje ogromną popularność na całym świecie. Na przestrzeni kilkunastu lat w wyścigach należących do UCI Nations Cup U23 startowali i wygrywali między innymi Fabio Aru, Tom Dumoulin, Nairo Quintana, Bauke Mollema, czy Fernando Gaviria. W tym roku w ramach cyklu odbywa się siedem wyścigów, w tym między innymi Gent – Wevelgem w Belgii, Wyścig Pokoju w Czechach, Tour de L’Avenir we Francji oraz właśnie ORLEN Wyścig Narodów w Polsce.

inf. prasowa

Written By
More from Redakcja

Przepływ na kółkach

Niektórzy mówią czasem po powrocie z roweru: „Ależ dzisiaj miałem flow!”. Słowo...
Czytaj więcej