Biografia „Pirata” już 20 maja [fragment książki]

Marco Pantani zapisał się w pamięci kibiców jako jeden z najwybitniejszych specjalistów od jazdy w górach. Jest w gronie zaledwie siedmiu kolarzy w historii, którzy w tym samym sezonie zdołali wygrać dwa najbardziej prestiżowe wyścigi kalendarza: Giro d’Italia i Tour de France.

Jednocześnie, jego kariera pełna jest kontrowersji, a okoliczności śmierci pozostają przedmiotem dyskusji aż po dziś. O życiu i losach „Pirata” będzie można przeczytać biografii „Marco Pantani. Ostatni podjazd” autorstwa Matta Rendella, która 20 maja ukaże się nakładem wydawnictwa SQN.

Fragment książki:

Po triumfie w Tour de France w 1998 roku Marco, wspominając drugie miejsce zajęte na dziesiątym etapie, powiedział: „Gdybym tam wygrał, pojechałbym do domu. Miałbym moje zwycięstwo etapowe i wracałbym do domu”. Być może właśnie tak wyglądało całe jego życie: gdy osiągnął już to, po co w swoim mniemaniu się urodził, nie widział sensu w robieniu tego dalej.

Po wielu latach uwięzienia w stanie wiecznych nadziei i obietnic, swoistym poranku jego kariery, który upłynął pod znakiem licznych wypadków, doświadczył krótkiej, przedpołudniowej chwili satysfakcji. Potem nadzieja, której nieodłącznym towarzyszem jest lęk przed niespełnieniem, ustąpiła miejsca strachowi i to takiemu, na którego pokonanie nie było większych szans.

Z dzisiejszej perspektywy widać, że jego występy na rowerze zawsze obciążał jakiś fatalizm. Wygrywał bądź przegrywał na trasie dzięki szalonym, lecz jednocześnie natchnionym atakom, w których nie było za wiele strategicznej kalkulacji. W jego niezapomnianych zwycięstwach na Montecampione czy w Les Deux Alpes zawsze pozostawała jakaś nutka rezerwy, jakby dawała już o sobie znać nadchodząca noc.

Dla każdego innego kolarza udział w wyścigu etapowym polega na szacowaniu potencjalnej wartości i trudności poszczególnych etapów, by je odpowiednio pojechać. Można powiedzieć, że inni jeździli, myśląc o przyszłości. Marco o przyszłości nie myślał. Jego styl życia – tak samo jak jego nałóg kokainowy i śmierć – był liryczny, a nie narracyjny. Zatracił się w czasie, a siły, które pozwoliły mu w tym czasie (lub poza nim) żyć, w końcu pochłonęły go tak samo, jak pochłaniają każdego z nas.O książce:

Legenda kolarstwa, którą stał się jeszcze za życia. Jeden z najwybitniejszych „górali” w historii, ostatni z grona zaledwie siedmiu zawodników, którzy w pojedynczym sezonie zdołali wygrać dwa najbardziej prestiżowe wyścigi w kolarskim kalendarzu – Giro d’Italia i Tour de France. Bożyszcze włoskich fanów, ikona stylu, człowiek, o którym w Italii śpiewa się piosenki.

Czy to możliwe, że jego kariera była jednym gigantycznym oszustwem?

Oto historia Marco Pantaniego – zawodnika, którego występy były w Italii ważniejsze niż polityka zagraniczna. Filigranowego mężczyzny miażdżącego rywali na najtrudniejszych górskich podjazdach, lecz poza szosą człowieka kompletnie zagubionego i szukającego ucieczki w kokainie. Bohatera narodowego, który poza granicami ojczyzny wciąż wywołuje dyskusje. Sportowca, z którego śmiercią kibice nie mogą się pogodzić do dziś.

Co było tajemnicą sukcesów „Pirata”? Czy to możliwe, by jego karierę złamały manipulacje włoskiej mafii? Co sprawiło, że powszechnie wielbiony sportowiec pożegnał się ze światem w podrzędnym hotelu, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od rodzinnego domu?

Już teraz zamów książkę w przedsprzedaży!
> zyskasz atrakcyjne rabaty,
> otrzymasz ją jeszcze przed oficjalną datą premiery,
> możesz skorzystać z okazji do zakupu całego pakietu książek kolarskich.

Link do zamówień:
www.idz.do/pantani-szosa

Marco Pantani. Ostatni podjazd”
Autor: Matt Rendell
Premiera: 20.05.2020
Cena: 42,99 zł

O Marco Pantanim pisaliśmy w SZOSIE 3/2018, wciąż dostępnej w wydaniu cyfrowym w Kiosku SZOSY.

Chcesz czytać więcej?

Zaprenumeruj SZOSĘ!

Written By
More from Redakcja

SZOSA „Holandia” – historia okładki

Niewiele się dzieje na tym zdjęciu, a jednocześnie jest na nim wszystko,...
Czytaj więcej