Geraint Thomas wygrywa 105. edycję „Wielkiej Pętli”

Ostatni etap Tour de France wygrał mistrz Europy Alexander Kristoff, dla którego, jak podkreślał na mecie, był to najtrudniejszy Tour w karierze. – Ale przebrnąłem przez niego i spełniłem swoje marzenie – powiedział.

Ta edycja obfitowała w niespodziewane rozstrzygnięcia. Ostatnią niespodziankę organizatorzy sprawili Danowi Martinowi, który po 21. etapie został wyróżniony tytułem najwaleczniejszego zawodnika. W klasyfikacji generalnej zajął 8. miejsce. – Zawsze chciałem wejść na podium w Paryżu. Nie sądziłem, że stanie się to w taki sposób! Szczególnie że nie otrzymałem czerwonego numeru po żadnym etapie. To dla mnie wielkie wyróżnienie – podsumował.

Koszulkę lidera klasyfikacji punktowej obronił Peter Sagan, a Julian Alaphilippe dowiózł na metę na Polach Elizejskich koszulkę w grochy. W klasyfikacji młodzieżowej triumfował Pierre Latour.

Bliski zwycięstwa w Tour de France był Romain Bardet, który ostatecznie zajął drugie miejsce. Francuzi czekają na swojego rodaka na najwyższym stopniu podium od roku 1985, kiedy zwyciężył Bernard Hinault. Było to wówczas jego piąte i ostatnie zwycięstwo w La Grande Boucle. Rok później był drugi i był to zarazem ostatni sezon „Borsuka” w zawodowym peletonie.

Fot. Kristof Ramon | SZOSA

Written By
More from Redakcja

SZOSA nie tylko o mistrzostwach świata

Najbardziej oczekiwanym wyścigiem w sezonie jest ten o tęczowa koszulkę, w której...
Czytaj więcej