Festiwal Bike Days 2022

Dziewiąta edycja międzynarodowego festiwalu filmów rowerowych Bike Days rusza 15 września 2022 r. Tegoroczny temat przewodni – transport rowerowy, mobilność. Wyświetlone zostaną 23 filmy, jak zawsze odbędą się też imprezy towarzyszące. Co w programie?

Każdy z czterech dni trwania festiwalu będzie połączeniem kilku typów wydarzeń. Przede wszystkim oczywiście – projekcje filmów w kilku blokach tematycznych: Zmiany, MTB, Ostre Koło, Welodrom, Przeżycia, Przygody. Do tego stały element Bike Days, czyli Platforma Filmów Rowerowych, podczas której wyświetlane są filmy konkursowe.

Jump On My Bike, reż. Dorine Bothof and Dominique Luttik, Holandia 2016, 25’

– Program tegorocznego festiwalu jest różnorodny, jak zawsze, niemniej jednak mocno skupiamy się na miastach, infrastrukturze i przede wszystkim rowerzystach w tej przestrzeni. Pokazujemy skrajności – od walki o ulice wraz z infrastrukturą w Sao Paulo, po holenderskie eldorado – mówi Michał Weksler z Bike Days.

DEAD ENDS & Cake reż. Jan Mühlethaler Szwajcaria 2022

W ramach sekcji Wydarzenia Towarzyszące będzie można oglądać wystawy sztuki i fotografii związanej z rowerami, wystartować w alleycatcie i nocnym wyścigu z cyklu NUWR, zwiedzić wrocławski welodrom, wziąć udział w warsztatach nt. planowania przestrzennego oraz spotkaniu z Niezłymi Szprychami – o kobietach w kulturze rowerowej. Wieczorami – imprezy w klubie Recepcja.


Focus, reż. Chris Prescot, USA 2019

Debata

Ciekawie zapowiada się debata „Czy czeka nas rowerowa rewolucja? Nowy Europejski Bauhaus jako klucz do zrównoważonego rozwoju miast” zaplanowana na 16 września. W jej ramach zaprezentowane będą dwa filmy: brazylijski A Different Spin (Outro Rolê) oraz holenderski Jump On My Bike, obrazujące dwa skrajnie różne modele funkcjonowania roweru w systemie miejskiej komunikacji.

A Different Spin (Outro Rolê), reż. Guilherme Valiengo, Brazylia 2021 r.

Debata, poświęcona m. in. zmianom społecznym w kontekście rozwoju rowerowej mobilności, odbędzie się z udziałem gości z różnych grup zawodowych, m. in. urbanistów, aktywistów, architektów i przedsiębiorców związanych z transportem.

Pełny program festiwalu wraz z opisami i zwiastunami poszczególnych filmów znajduje się na stronie festiwalu.

Zapraszamy w imieniu organizatorów. Jesteśmy patronem medialnym wydarzenia!

Written By
More from Redakcja

POKONAĆ DYSTANS

Długi dystans, kolarski maraton, dzień na rowerze… dla każdego z nas te słowa...
Czytaj więcej