Bo kto nie marzy o podium we „Flandryjskiej Piękności”…

W niedzielę, 2 kwietnia rozegrana zostanie 101. edycja „Flandryjskiej Piękności”. Po raz 14. na starcie w Antwerpii staną także zawodniczki najlepszych kobiecych teamów, z których każdy wystawił na ten wyścig swój najsilniejszy skład.

Panowie ścigać się będą na dystansie 261 km. Zanim na mecie w Oudenaarde poznamy zwycięzcę, a wśród faworytów wymieniani są m.in. Peter Sagan, Greg van Avermaet, Tom Boonen czy Sep Vanmarcke, peleton będzie miał do pokonania aż 18 podjazdów (brukowanych albo tylko częściowo pokrytych kostką). I to dopiero w drugiej części wyścigu, po pokonaniu 110 w zasadzie dość płaskich kilometrów. Po sześciu latach przerwy na trasę Ronde van Vlaanderen wrócił brukowany Muur van Geraardsbergen – niespełna półkilometrowy, ale o nachyleniu sięgającym nawet 19,8%. Z ostatniego podjazdu, a będzie nim Paterberg, do mety pozostanie 13 km.

Kobieca edycja została poprowadzona nieco krótszą trasą, na dystansie 154 kilometrów, ale najeżoną podjazdami – zaplanowano ich 12., w tym Muur van Geraardsbergen, a na koniec, jak w męskim wyścigu, ponad dwukilometrowy podjazd pod Oude Kwaremont (w tym 1500 m po bruku) oraz Paterberg (całość po bruku) ze średnim nachyleniem 12,9% i maksymalnym 20,3%. Pretendentkami do podium są: Lotta Lepistö, Elizabeth Deignan (Armitstead, ubiegłoroczna triumfatorka), Jolien D’Hoore, Elisa Longo Borghini, Annemiek van Vleuten, Ellen van Dijk czy Katarzyna Niewiadoma, która powiedziała, że:

Do zwycięstwa w tym wyścigu potrzebne są silne nogi, waleczny duch, mentalność zwycięzcy, a dodatkowo mocny team i trochę szczęścia.

O podium marzy także zawsze waleczna Eugenia Bujak, o czym mówiła rok temu w udzielonym wówczas SZOSIE wywiadzie.

Kibicujemy Maciejowi Bodnarowi, Łukaszowi Wiśniowskiemu, Eugenii Bujak, Małgorzacie Jasińskiej, Katarzynie Niewiadomej i Agnieszce Skalniak!

Lista startowa: zawodnicy
Lista startowa: zawodniczki

O wiosennych brukowanych klasykach szeroko pisaliśmy w wydanej rok temu SZOSIE
SZOSA o mocy dostępna TUTAJ
Cyfrowe wydanie SZOSY dostępne TUTAJ
Roczną prenumeratę SZOSY można zamówić TUTAJ
Written By
More from Redakcja

Dwa dni Tour de France

Dwa dni Tour de France, z których każdy przynosił zwroty akcji, jak...
Czytaj więcej