Bo kto nie marzy o podium we „Flandryjskiej Piękności”…

W niedzielę, 2 kwietnia rozegrana zostanie 101. edycja „Flandryjskiej Piękności”. Po raz 14. na starcie w Antwerpii staną także zawodniczki najlepszych kobiecych teamów, z których każdy wystawił na ten wyścig swój najsilniejszy skład.

Panowie ścigać się będą na dystansie 261 km. Zanim na mecie w Oudenaarde poznamy zwycięzcę, a wśród faworytów wymieniani są m.in. Peter Sagan, Greg van Avermaet, Tom Boonen czy Sep Vanmarcke, peleton będzie miał do pokonania aż 18 podjazdów (brukowanych albo tylko częściowo pokrytych kostką). I to dopiero w drugiej części wyścigu, po pokonaniu 110 w zasadzie dość płaskich kilometrów. Po sześciu latach przerwy na trasę Ronde van Vlaanderen wrócił brukowany Muur van Geraardsbergen – niespełna półkilometrowy, ale o nachyleniu sięgającym nawet 19,8%. Z ostatniego podjazdu, a będzie nim Paterberg, do mety pozostanie 13 km.

Kobieca edycja została poprowadzona nieco krótszą trasą, na dystansie 154 kilometrów, ale najeżoną podjazdami – zaplanowano ich 12., w tym Muur van Geraardsbergen, a na koniec, jak w męskim wyścigu, ponad dwukilometrowy podjazd pod Oude Kwaremont (w tym 1500 m po bruku) oraz Paterberg (całość po bruku) ze średnim nachyleniem 12,9% i maksymalnym 20,3%. Pretendentkami do podium są: Lotta Lepistö, Elizabeth Deignan (Armitstead, ubiegłoroczna triumfatorka), Jolien D’Hoore, Elisa Longo Borghini, Annemiek van Vleuten, Ellen van Dijk czy Katarzyna Niewiadoma, która powiedziała, że:

Do zwycięstwa w tym wyścigu potrzebne są silne nogi, waleczny duch, mentalność zwycięzcy, a dodatkowo mocny team i trochę szczęścia.

O podium marzy także zawsze waleczna Eugenia Bujak, o czym mówiła rok temu w udzielonym wówczas SZOSIE wywiadzie.

Kibicujemy Maciejowi Bodnarowi, Łukaszowi Wiśniowskiemu, Eugenii Bujak, Małgorzacie Jasińskiej, Katarzynie Niewiadomej i Agnieszce Skalniak!

Lista startowa: zawodnicy
Lista startowa: zawodniczki

O wiosennych brukowanych klasykach szeroko pisaliśmy w wydanej rok temu SZOSIE
SZOSA o mocy dostępna TUTAJ
Cyfrowe wydanie SZOSY dostępne TUTAJ
Roczną prenumeratę SZOSY można zamówić TUTAJ
Written By
More from Redakcja

Odcinek 5. Michał Kwiatkowski

Odcinek 5. Michał Kwiatkowski by SZOSA
Czytaj więcej