Bidon Aptonia Double Use 550 ml

Chyba każdy przyzwyczaił się do zwykłych bidonów. Prosta zakręcana butelka, wyciągany ustnik, czasem w wariancie, który wystarczy zassać, żeby się napić. Decathlon zaproponował jednak coś więcej.

Jaki powinien być dobry bidon? Wiadomo, że nie może cieknąć, nie powinien wydzielać brzydkich zapachów, nie może utrudniać brania łyków zmęczonemu i spragnionemu kolarzowi. Decathlon ma jednak inne podejście do tematu i przygotował bidon-kombajn, któremu przyglądamy się bliżej.

Co jeszcze można wycisnąć z bidonu?

Idea, jaka przyświecała inżynierom francuskiej marki była prosta – sprawić, by z jednej butelki można było pić zarówno napój energetyczny, jak i samą wodę. Przy okazji udało zrobić się po prostu dobry bidon!

Cały patent bidonu Aptonia Double Use ukryty jest w zakrętce. Obsługa jest bardzo prosta. Wystarczy, jak w każdym innym bidonie, nalać do niego wody, a do nakrętki przykręcić od środka saszetkę z koncentratem. Zrobione. Specjalny, znajdujący się w nakrętce zawór, który można ustawić w trzech pozycjach, z każdym łykiem wody wypuszcza mieszankę (w zależności od pozycji) z różnym stosunkiem żelu do wody, czyniąc napój bardziej lub mniej słodkim i oczywiście mającym różne stężenie węglowodanów i innych substancji zawartych w koncentracie.

Działanie bidonu obrazowo przedstawia ten filmik:

Sam ustnik może być ustawiony w dwóch pozycjach: zamkniętej, gdzie zablokowany jest do niego dopływ płynów (nadaje się np. do transportu w torbie) oraz otwartej, w której ustnik podaje wodę z żelem, gdy tylko zaczniemy ssać (tak jak np. w bidonach Camelbaka). Podczas jazdy można poruszać się z ustnikiem w pozycji otwartej, płyn nie cieknie. Aby z ustnika wyleciała sama woda wystarczy pociągnąć go do góry (gdy ten znajduje się w pozycji otwartej), dokładnie tak, jak korzysta się z klasycznego bidonu.

Podsumujmy:

1. Można wybrać trzy różne natężenia „podawania żelu”.
2. Żeby się napić wody z żelem, wystarczy zassać ustnik.
3. Aby napić się samej wody, trzeba jedynie pociągnąć ustnik do góry, tak jak w każdym zwykłym bidonie. Po powrocie do poprzedniej pozycji będziemy znów mieli napój w składzie: woda + koncentrat.

Czy to jest potrzebne?

Przywykłem do klasycznych bidonów na tyle, że właściwie nie czuję potrzeby przejścia na ten system. Znam jednak spore grono sportowców, którzy lubią pojechać z dwoma butelkami. W jednym „izo”, w drugim woda. I to jest właśnie produkt dla nich. Można nie rezygnować z przyjmowania odżywczo wartościowego napoju, który niewątpliwie jest paliwem podczas jazdy, by w tych kilku momentach, kiedy chce się napić samej wody po prostu móc to zrobić. Bez konieczności wożenia osobnego bidonu tylko z wodą.

Dostrzegam też więcej zastosowań dla tego produktu. Choćby podczas każdej długiej jazdy, gdy stajemy przy strumieniu, czy jakimś źródełku – albo nawet w sklepie, gdzie mają tylko wodę, piwo i colę – możemy wówczas za każdym „dotankowaniem” mieć napój sportowy. Trzeba tylko pamiętać, by włożyć do kieszonki kilka saszetek z żelem.

Inne zastosowanie, może nieco wbrew zaleceniom producenta, ale też działa i pewnie spodoba się ścigantom: można wozić w bidonie coś o niskim stężeniu węglowodanów, np. jakiś napój z elektrolitami i spożywać go w pozycji „do picia samej wody”, czyli w wyciągniętym ustnikiem, by co kilka łyków popijać ten sam napój z dodatkiem koncentratu w dużym stężeniu. Używałem tego bidonu również w ten sposób i uważam, że to praktyczne rozwiązanie. Szczególnie gdy nie ma czasu bądź warunków, by sięgać po żele do kieszonki. Oczywiście pozostaje kwestia łączenia smaków, ale wystarczy używać napoju na bazie tego samego koncentratu, który przykręcamy (tyle że w innym stężeniu) w saszetkach.

Oferta Decathlona jest bardzo atrakcyjna cenowo, za bidon dobrej jakości zapłacimy jedynie 29,99 zł. Aha, jeszcze informacja dla wagowych freaków – masa jest całkiem dobra, bo sam bidon (bez saszetki) waży jedynie 138 gramów, podczas gdy popularne zwykłe bidony innych firm około 80-90 gramów, oczywiście bez żadnych zaawansowanych systemów.

www.decathlon.pl
Cena bidonu: 29,99 zł
Cena saszetek (6 szt. w opakowaniu): 24,99 zł

Testował: Mikołaj
Zdjęcia: Hania Tomasiewicz, Łukasz Reichert

Bidon Aptonia Double Use
Bidon Aptonia Double Use
Written By
More from Mikołaj

Fi’zi:k Performance Soft Touch

Owijki linii Performance, najbardziej mięsiste z Fizików, mają 3 mm grubości. Dodatkowo...
Czytaj więcej