Accent Piuma

Piuma (wł. „Piórko”) to propozycja Accenta na sezon 2019 dla tych użytkowniczek, które, nie rujnując domowego budżetu, chcą rozpocząć treningi na szosie.

Dlatego ramę i widelec wykonano z aluminium. A projektując ją – wbrew obecnym trendom, zgodnie z którymi rowery kobiece buduje się różnicując jedynie komponenty – Accent uwzględnił odmienną geometrię. Rama jest więc krótka i niska, a że niewysokim paniom na ogół trudno znaleźć dla siebie rozmiar, Piuma oferowana będzie w rozmiarówce od XS do L. Ale uwaga, te oznaczenia są niestandardowe, ponieważ XS odpowiada rozmiarowi 46, S – 49, M – 52, a L – 55.

W rozmiarze S rama waży 1430 g, a widelec, po przycięciu rury sterowej do właściwej długości – 700 g. O geometrii ramy Piumy trudno powiedzieć, że jest typowo ścigancka, ale na pewno jest sportowa. I zarazem wystarczająco „zrelaksowana” oraz stabilna, by nie odstraszyć początkujących i nie zniechęcić do uprawiania kolarstwa szosowego. Budując ramę, zadbano także o detale wizualne – wszystkie spawy są staranie wypolerowane. A po konsultacjach z przyszłymi użytkowniczkami zaproponowano także malowanie matowym lakierem w kolorach czarno-niebieskim i czarno-różowym, oraz błyszczącym biało-szarym.

Prototypowa Piuma, widoczna na zdjęciach, trafiła do nas z całkiem niezłym wyposażeniem – kołami Vittoria na nieco wyższym stożku oraz napędem SRAM Force. W takiej konfiguracji jest to bardzo interesujący, stabilny w zakrętach i na zjazdach rower, którym pewnie i wygodnie się jeździ, rozwijając przy tym spore prędkości. Może to jeszcze trochę za mało, by porywać się na zdobywanie QOM-ów na Stravie, ale na to, by na treningach czy maratonach szosowych, nawet po nie najlepszych drogach, komfortowo pokonywać swoje pierwsze w życiu długie dystanse, czerpiąc z tego radość i satysfakcję – wystarczy w zupełności. Piuma pozwoli też załapać się na pudło w swojej kategorii.

Piumę, która trafiła do sprzedaży, ostatecznie złożono na grupie Shimano Sora, co jest dobrym wyborem, uwzględniając jej przeznaczenie oraz dostępny pułap cenowy. Koła Accent Piuma wyprodukowano specjalnie na potrzeby tej maszyny. Jeśli ten rower spodoba się kolarkom, producent przewiduje w przyszłości wyposażenie go w hamulce tarczowe.

Szosówka Accenta zapowiada się na bardzo ciekawy, przewidywalny i dość komfortowy rower z wyraźnym sportowym zacięciem, w sam raz dla początkujących pasjonatek kolarstwa szosowego. Albo może i dla tych, już bardziej zaawansowanych, które nie szukają maszyn tnących powietrze i pozwalających oszczędzić sekundę czy dwie, tylko chcą mieć uniwersalną szosówkę, na której wystartują w wyścigu czy maratonie szosowym, pojadą na trening i szosową przejażdżkę. Może nawet po nienajlepszych drogach.

A jeżeli w pełni aluminiowy frameset wyda się którejś z bardziej wymagających zawodniczek zbyt twardy, można wyposażyć ramę w karbonowy widelec z oferty Accenta.

Ceny:
kompletny rower: 3999 zł
rama z widelcem i sterami: 1299 zł

www.velo.pl

Tekst: greten
Zdjęcia: Ewa Jezierska, Hania Tomasiewicz

Chcesz czytać więcej?

Zaprenumeruj SZOSĘ

Written By
More from Redakcja

Cztery imprezy spod znaku Bike Expo

Organizator „BIKE EXPO – Narodowy Test Rowerowy” postanowił z nawiązką zrekompensować pandemiczną...
Czytaj więcej