Fenomen popularności TikToka

Chyba każdy z nas obecnie słyszał o TikToku, aplikacji z krótkimi filmikami, gdzie nastolatkowie spędzają większość swojego czasu. Wiele z nas słyszało, ale w zasadzie nie bardzo wnikało w istotę i fenomen danej aplikacji, która rozwiją się zadziwiająco szybko.

Nie wszyscy rozumieją, dlaczego dana aplikacja stała się tak popularna w tak krótkim czasie, w końcu mamy już inne sieci społecznościowe, które dają nam ogromne możliwości. Jak się okazało, TikTok wypełnia pewne funkcje, których wcześniej nie znaliśmy. Mamy już Facebook, Skype, kasyno online, możemy oglądać filmy online, uczestniczyć w dyskusjach na żywo, obstawiać zakłady online GGbet. Czego nam jeszcze brakuje? W końcu TikTok w bardzo krótkim czasie zainteresował miliony ludzi i wyprzedził inne sieci społecznościowe.

Na TikToku możemy znaleźć przeważnie osoby młode, nastolatków od 13 roku życia. Początkowo aplikacja była dedykowana właśnie do najmłodszej grupy użytkowników internetu, ale z czasem zauważamy, że staje się ona popularna wśród starszych pokoleń i celebrytów.

Jaka jest historia powstania aplikacji TikTok

Wpsółczesna aplikacja TikTok jest połączeniem dwóch muzycznych aplikacji: Musical.ly i TikTok. Pierwsza z nich pojawiła się na rynku w 2014 roku i była dość znana w wielu krajach, w przeciwieństwie do TikToku. W związku z tym właściciel firmy TikToka, firma ByteDance, widząc potencjał w Musical.by, postanowiła nie konkurować z nią, a ją wykupić. Jak widzimy, było to bardzo korzystne posunięcie dla chińskiej firmy.

TikTok pojawił się na chińskim rynku w 2016 roku i już rok później aplikacja była dostępna dla użytkowników z Europy i Ameryki. Statystyki i badania pokazują, że obecnie TikTok jest najczęściej pobieraną aplikacją, która ma ponad dwa miliarda użytkowników.

Dlaczego aplikacja tak szybko zyskała popularność?

Z roku na rok aplikacja staje się coraz bardziej popularna, a jej najaktywniejsi użytkownicy obecnie są zaliczani do grona celebrytów, są to tzw. tiktokerzy. Specjaliści uważają, że zainteresowanie aplikacją jest związane z jej formatem przekazywanych treści. Filmiki w TikTok to krótkie wideo (zazwyczaj 15-sekundowe), które następnie można przerobić, dodać muzykę, pewne filtry. Cały boom TikToku zaczął się od lipsyncu, czyli poruszania wargami w odpowiednim momencie, naśladując pewną piosenkę czy sketch.

Głównym celem TikToku jest rozrywka, i tym właśnie aplikacja różni się od innych. W TikToku każdy z nas może zostać piosenkarzem (dzięki funkcji lip sync), aktorem (nagrywając krótkie filmiki) czy komikiem. TikTok pozwala ludziom pozbyć się kompleksów, popatrzeć na siebie z boku i po prostu umieć się pośmiać nad samym sobą. TikTok daje nam naturalność i prawdziwość, jakiej nam tak bardzo brakowało w sieciach społecznościowych wcześniej. W Instargamie często widzimy idealne życie, a filmiki w Youtubie wymagają profesjonalnego montażu.

Drugim plusem aplikacji od samego początku było to, że większość nastolatków widziała na tej platformie brak rodziców. Obecnie dorośli już łatwo śmigają na Facebooku i Instagramie, a TikTok wciąż jest dla nich czymś nowym. Nastolatkowie i dzieci po prostu chciały mieć swoją własną platformę. gdzie nie będzie nadzoru starszych i swobodnie będzie można się samo wyrażać. Forma filmików na TikToku przemawia do nastolatków. Są na nim proste i zrozumiałe przekazy w formie wideo. No i krótka forma. Jak już mówiliśmy, widea na TikToku trwają zazwyczaj 15 sekund. Taka dynamika przemawia do dzisiejszej młodzieży, która lubi szybkie i krótkie wideo.

Ludzie, którzy oglądają filmiki w aplikacji, widzą, że są one proste i tak naprawdę wszystkie instrumenty potrzebne do ich tworzenia są dostępne w aplikacji. Z czasem sporo użytkowników, którzy dotychczas tylko oglądali filmiki, przekonują się, że łatwo jest je tworzyć i postanawiają sami spróbować. Nie tylko nastolatkowie, obecnie również wiele dorosłych zapisuje różnego typu wideo w TikToku. Najczęściej są to rozrywkowe filmiki, ale bywają też krótkie edukacyjne widea oraz wideo-tutoriale. To włąśnie w TikToku popularne stało się naślodowanie pewnego trendu jak tańczenie pod pewną muzykę czy wykonywanie pewnych konkretnych zadań.

Tiktok oferuje też wiele lifehacków (sposobów jak ułatwić sobie życie). Nie wszystkie co prawda działają, ale młodzi ludzie chętnie je oglądają i potem starają się powtórzyć i wyłożyć swoje wideo z rezultatem. Tak samo bywa z przepisami kulinarnymi.

Jak zdobyć followersów na TikToku?

Na TikToku, tak samo jak na Instagramie, można zdobyć ogromną popularność. Już wspominaliśmy, że gwiazdy TikToka to tiktokerzy, którzy stali się popularni poprzez nagrywanie krótkich filmików w aplikacji. Młodzi ludzie są bardzo oddani nowej aplikacji, widzą w niej wiele możliwości i sposobów na rozwijanie się bez koniecznego wkładania pieniędzy w rozwój konta. Na TikToku, tak samo jak na Instagramie,  liczą się lajki pod wideo i liczba wyświetleń. Widea, które nabierają duzą ilość przeglądów, wyświetlają się w rekomendacjach innym osobom.

Aplikacja TikTok to bardzo kreatywna zabawa dla nastolatków, która pozwala im stać się reżyserami i aktorami swoich własnych tworzeń. Dla wielu nastolatków TikTok był po prostu zwykłą aplikacją pomagającą się oderwać od codziennego życia. Niektórzy z nich osiągnęli naprawdę zadziwiające rezultaty i stali się prawdziwymi gwiazdami. W 2020 roku amerykańska nastolatka Charli D'Amelio została pierszwą osobą na TikToku, która osiągnęła liczbę 100 milionów followersów w aplikacji. Charlie zyskała sławę na TikToku, nagrywając krótkie filmiki taneczne. Obecnie konto Charli D'Amelio jest najpopularniejszym kontem na TikToku, a  Charlie znaną na całym świecie celebrytką.

Nie tylko Charlie osiągnęła ogromny sukces dzięki aplikacji TikTok. Obok niej możemy też wspomnieć o Addison Rae, Belli Poarch i Khabane lame. Wszscy troje tez aktywnie rozwijają swoje konta na TikToku, a ich przykład motywuje innych nastolatków.