Czym jest hormon wzrostu i dlaczego dorośli go potrzebują

Hormon wzrostu, czyli somatotropina, jest hormonem peptydowym produkowanym w przednim płacie przysadki mózgowej, który wpływa na syntezę białek, reguluje metabolizm węglowodanów oraz uczestniczy w funkcjonowaniu wielu układów i narządów.

Ilość somatotropiny zmienia się w ciągu życia: osiąga szczyt w okresie dojrzewania (150 ng/kg masy ciała na dobę), a po 30 roku życia zmniejsza się o około 15% na dekadę.

Po osiągnięciu pełnej dojrzałości organizmu, hormon wzrostu nadal wykonuje wiele ważnych zadań. Reguluje pracę wątroby i serca, utrzymuje wytrzymałość fizyczną i funkcje poznawcze, a także chroni przed gromadzeniem tłuszczu i utratą mięśni.

Ponieważ spadek hormonu wzrostu jest związany z marnowaniem mięśni i przyrostem tkanki tłuszczowej, można założyć, że poprzez zwiększenie ilości somathropiny można uzyskać pompowane i chude szybciej. Ale to nie jest takie proste. Somatotropina cena w naszym internetowym sklepie sportowym jest najlepsza w Polsce.

Czy hormon wzrostu naprawdę pomaga budować mięśnie?

Somatotropina wpływa na produkcję hormonów insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1) i insuliny, które zapewniają działanie anaboliczne, zwiększając syntezę białek i zmniejszając ich rozpad.

Jednak suplementowany hormon wzrostu pomaga jedynie pacjentom z niedoborem somatotropiny w budowaniu mięśni. Osoby zdrowe, zarówno młode jak i starsze, nie skorzystałyby z takiego suplementu.

W trzech badaniach naukowych zastosowano somatotropinę, zarówno samą, jak i jako dodatek do treningu siłowego, i nie stwierdzono żadnych korzyści dla wzrostu mięśni.

Pozostałe dwa badania wykazały, że hormon wzrostu zwiększał syntezę białek w organizmie po treningu siłowym, zarówno u osób młodych, jak i starszych. Ale w obu przypadkach mięśnie nie rosną bardziej niż u tych, którzy po prostu robią trening siłowy i dostają placebo. Na stronie https://hulksklep.com/ można zamówić anaboliki i sterydy w niskiej cenie.

Rzecz w tym, że po zażyciu hormonu wzrostu synteza białek jest przyspieszona nie w mięśniach, ale w innych tkankach, np. w tkance łącznej. Może więc wzrosnąć beztłuszczowa masa ciała, ale nie wpłynie to na objętość mięśni.

W analizie 27 prac naukowych stwierdzono, że przyjmowanie hormonu wzrostu przez 20 dni zwiększyło beztłuszczową masę ciała o 2,1 kg, ale nie miało wpływu na siłę. Ponadto podnosi poziom mleczanu podczas ćwiczeń i może powodować obrzęk tkanek miękkich i zmęczenie.

U sportowców hormon wzrostu jest często łączony z innymi anabolikami, takimi jak testosteron i przyjmowany w ogromnych dawkach. Takie "koktajle" rzeczywiście mogą pomóc w budowaniu mięśni, ale nie ma prawie żadnych prac naukowych poświęconych ich skuteczności i bezpieczeństwu.