Majka mistrzem Polski!

Rafał Majka (Tinkoff) wywalczył koszulkę mistrza Polski, wyprzedzając na mecie Marka Rutkiewicza (Wibatech Fuji), z którym przez ostatnie dwie rundy jechał w ucieczce. Na najniższym stopniu podium stanął teamowy kolega Marka, Sylwester Janiszewski.

Próby rozerwania peletonu rozpoczęły się już na pierwszym z sześciu 37-kilometrowych okrążeń (w sumie 222 km niełatwej trasy z dwoma podjazdami na każdej z rund – pod Palczyk i Modliszów). Decydująca ucieczka zawiązała się na trzeciej rundzie. W czołówce znaleźli się Michał Kwiatkowski i Michał Gołaś (Sky Team), Bartosz Huzarski (Bora-Argon 18), Rafał Majka, Łukasz Wiśniowski (Etixx-Quick Step), Karol Domagalski (ONE Pro Cycling), Łukasz Bodnar (Verva Activejet), Marcin Mrożek i Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice), Kamil Zieliński (Domin Sport) oraz Bartosz Warchoł (Whirpool Author). Nad peletonem uzyskali przewagę aż 4 minut, ale w pogoń ruszyli zawodnicy Vervy.

Decydujące było piąte okrążenie, kiedy na 5-kilometrowym podjeździe pod Palczyk zaatakował Majka, za którym utrzymał się tylko Marek Rutkiewicz. Na finałową rundę wjeżdżali z półminutową przewagą nad peletonem. Między uciekinierami a grupą pościgową ‘zawisł’ Michał Gołaś, który podjął samotną próbę dogonienia obu zawodników, ale bez powodzenia. Majka usiłował na finałowym podjeździe pod Modliszów urwać ‘Rutka’, ale na zjeździe Marek go dogonił, odrabiając 10-sekundową przewagę kolarza w koszulce Tinkoff.

Z bezpośredniego sprinterskiego pojedynku na finałową kreskę zwycięsko wyszedł Majka, który po raz pierwszy stanął na podium Mistrzostw Polski. W dodatku w Świdnicy, w której ukończył Szkołę Mistrzostwa Sportowego. Sukcesu gratulowała mu sama dyrektor LO SMS Świdnica, Dorota Fortuna-Rataj.

W peletonie zabrakło obrońcy tytułu, Tomasza Marczyńskiego (Lotto-Soudal).